Polish
English

Komisja Europejska nakłada karę za bananowy kartel

Komisja Europejska zarzuciła zmowę kartelową firmom Chiquita i Pacific Fruit, oskarżając je o bezprawne ustawianie cen bananów w Grecji, we Włoszech i w Portugalii w okresie od lipca 2004 do kwietnia 2005 roku.

Czytaj więcej...

Czerwone wino przeciw grypie

Czerwone wino nie tylko ma dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy, ale jeden z jego składników pomaga obronić się przed grypą - do takiego wniosku doszli naukowcy z rzymskiego uniwersytetu.
Zdaniem badaczy z Instytutu Zdrowia w Rzymie zawarta w czerwonym trunku substancja o nazwie resweratrol zdolna jest zablokować proces mutowania wirusa grypy. Nowe mutacje wirusa to ogromna przeszkoda w opracowaniu skutecznej szczepionki na grypę.

Czytaj więcej...

Konsumpcja bananów w Polsce - raport specjalny

Zapraszamy do lektury naszego raportu dotyczacego konsumpcji bananów w Polsce. raport zawiera dane zebrane z oficjalnych źródeł jak i podczas naszych obserwacji.

Zapraszamy do wyrażania swoich opinii i uwag.

Pozostajemy z pozdrowieniami
Biuro Ekspertyz Opatowicz & Waker Co.

Ziemniaki i adrenalina

Naukowcy odkryli, ze ziemniak, jak ludzie, ma w sobie adrenalinę. W swoim eksperymencie wprowadzili do badanej rośliny gen ludzki (receptor) reagujący na poziom adrenaliny.
Roślinę poddawano (była "straszona") działaniem niskiej temperatury. W wyniku czego "ze strachu" zaczęła ona produkowac większe ilości substancji zapasowych (skrobi i sacharozy).
Eksperyment ten daje szansę w przyszłości osiągać znacznie większe wydajności produkcji.

Słodki ogórek

Profesor Stefan Malepszy (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) stworzył ogórka z genem taumatyny - białka 3000 razy słodszego od cukru. Jeżeli dalsze badania dadzą pozytywny wynik, takie warzywo mogłoby zająć ważne miejsce w diecie diabetyków.
"Słodkie" białka (peptydy) stosowane od lat, znane są konsumentom pod nazwą "słodzików". W chwili obecnej znajdując spore zastosowanie w produktach spozywczych np. słodziki, potrawy "light", gumy do zucia, napoje etc.

Wykryto przemyt narkotyków na bananowcu w Gdyni

Poniżej publikujemy wiadomość, która została ogłoszona przez Służby Celne RP, a dotyczą naszej branży.

Będzie arbitraż w sprawie bananów?

Unia Europejska poprosiła Światową Organizację Handlu (WTO) o rozstrzygnięcie, czy zaproponowane przez Komisję Europejską taryfa celna na banany jest do przyjęcia dla ich eksporterów z Ameryki Łacińskiej.

UE, która przegrała w latach 90. "bananowa wojnę" z Ameryką Łacińską, obiecuje zastąpienie systemu taryf celnych i kwot na banany od stycznia 2006 roku jedną taryfą. Przez cały rok trwa spór nt. wysokości tej taryfy.

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cło w wysokości 187 euro za tonę bananów pochodzących od dostawców z Ameryki Łacińskiej.

Czytaj więcej...

Ceny owoców i warzyw są w tym roku wyjątkowo wysokie

Jabłka za ponad 2 zł za kilogram, gruszki po 3 zł za kilogram, pietruszka i seler – nawet po 4 zł. To nie ceny z niemieckich zieleniaków, ale wynotowane wczoraj w zieleniakach w centrum Katowic. Co się stało, że nagle owoce i warzywa podrożały o 100, a nawet 200 procent w porównaniu z rokiem poprzednim?
– Wiosenne przymrozki, które uszkodziły kwiaty na drzewach, chłodny maj, a następnie panujące w wielu regionach kraju susze sprawiły, że zbiory owoców i warzyw są mniejsze niż w latach poprzednich – wyjaśnia prof. Wojciech Skowronek z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Koniec sadowniczej potęgi?

A mniejsze zbiory to wyższe ceny na rynku. Doszło do tego, że opłaca się importować gruszki i jabłka do Polski, bo w innych krajach ceny są niższe niż u nas, choć do niedawna byliśmy potęgą sadowniczą.

Czytaj więcej...

USA: Dole Food Co - współpraca ze znanym naukowcem

Producent owoców i warzyw Dole Food Company zatrudni od 21 września w swych strukturach Dr Thomas'a Farewell'a na stanowisku vice prezesa.

Dr Farewell będzie podlegał bezpośrednio pod prezesa Dole Richard'a J Dahl'a. Bedzie odpowiedzialny m.in. za współpracę z departamentem naukowym firmy, kontynuację dorobku badań i innowacji oraz wkładu w kulturę agralną celem produkowania najwyższej jakości owoców i warzyw przez koncern Dole.

Do tej pory Dr Farewell był prezesem / CEO the Oceanic Institute na Hawajach.

"Jesteśmy dumni, że postać kalibru Dr. Farewell'a przystąpiła do nas, a jego kwalifikacje bedą wspierać firmę Dole" - powiedział Richard J Dahl.

Europa: nowe regulacje w sprawie importu bananów

Dnia 12 września 2005 Komisja Europejska ogłosiła swoje stanowisko w sprawie regulacji importu bananów. Dotychczasowy system oparty na licencjach, zgodnie z treścią porozumienia pomiędzy Unią Europejska, a USA i krajami produkującymi banany, musi ulec zmianie od 1 stycznia 2006.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszej publikacji / Newsletter.